Yeni yıla girdiğimiz günden beri artan yağmurlar oldukça sevindirdi. Yeni yıl bereketi başlığı altında bir çok habere konu olan yağmurlar son zamanlarda etkisini artırdı. Birkaç gün önce tüm gün boyunca yağan yağmur, bazı yerlerde su baskınlarına sebep olurken bazı yerlerde sevinç kaynağı oldu. 
***
Küçükken okullarda yağmurların nasıl olduğuna dair bilgiler edinirdik. Öyle ki ‘Yağmur nasıl oluşur?’ adı altında bir çok örneklendirmeyle bilgi sahibi olduk. Yağmur oluşumu, suyun buharlaşarak gökyüzüne doğru yoğunlaşması ile meydana gelmektedir. Gökyüzünde yoğuşan su buharı bir araya gelerek su damlacıklarını oluşturmaktadır. Su damlacıkları yoğuşmanın etkisi ile bir araya gelir ve yağmuru oluşturur. Damlaların yeryüzüne inmesi ile yağmur yağmaktadır.
Yağmurların düzenli oranda yağıyor olması ise barajları doldurmakta büyük rol oynuyor. Son yağan yağışlarla birlikte, DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta Aydın’da bulunan bazı baraj ve göletlerin rezervuarının dolduğunu, fazla suyun tahliye edildiğini açıkladı. Genel Müdür Balta, Aydın’daki İsabeyli Barajı ile Şenköy, Mersinbelen ve Akçaabat göletlerinin de arasında bulunduğu bazı baraj ve göletlerin son görüntülerini vatandaşla paylaştı. DSİ Genel Müdürü Balta’nin yağmurdan sonra yaptığı açıklama ise şöyleydi: “Yağışlar bereket getirdi. Depolama tesislerimiz bir yandan vatandaşlarımıza içme suyu ve toprağımıza can suyu olurken, diğer yandan ülkemizin ekonomik, sanayi ve tarımsal kalkınmasında büyük faydaları olan yapılardır. Son yağışlar ile bazı baraj ve göletlerin rezervuarı tamamen dolmuş olup, dolusavak yapılarından fazla suyun tahliyesi yapılmaktadır.” 
Yağmurlar her zaman bereket olmuştur. Her mevsimin döngüsü kendine göre işlemeye devam ederse ne susuz kalacağız ne de güneşsiz. Sağlıkla kalın…