Çok uzun yıllardır mücadele edilen ve ülkemizin kangren meselesi haline gelen ekmek israfının bu yıl itibariyle önemli oranda azaldığını öğrendik.

2023 yılında yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de yaklaşık olarak 13 milyon ekmek israf ediliyorken şuanda bu sayının 8 milyonunda tasarruf sağlanmış durumda.

Ülkemizde her insanın yeteri kadar ekmek alması gerektiği her zaman vurgulanıyor. Fazla ekmek alıp daha sonra bayatladığında da kullanmıyoruz. Bu da ülke çapında israfa sebep oluyor.
 
Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Başkanı Murat Kavuncu’nun ekmek israfıyla ilgili Anadolu Ajansı’ndaki haberinde, Tükiye’de kaliteli ekmek üretimi konusunda titizlikle çalıştıklarını belirtiyor.

Açıklamasında, "Türkiye'de bugün 130 milyon ekmek üretimi var. Bunun yüzde 10'unun israfı vardı, 13 milyon ekmek israf oluyordu. Ekmek israfıyla ilgili devletin tüm kurumları ve sivil toplum örgütleriyle 15 yıl önce program başlattık. İsrafın engellenmesinde yüzde 60 başarıyı sağlamış olduk. İsraf edilen 13 milyon ekmeğin 8 milyonunu engelledik" diye bahsediyor. Uzun süren çalışmalar sonucunda durumun bu noktaya gelmesi oldukça sevindirici. Umarım bu seviye 80-90’ları da görecektir. 

Peki biz halk olarak bu israfı önlemek adına neler yapabiliriz?

İhtiyacımız kadar ekmek almalıyız. Aldığımız ekmekleri uzun vadede tüketeceksek buzdolabı veya derin dondurucularda muhafaza edebiliriz. Bayatlamış ekmekleri farklı yöntemlerle değerlendirebiliriz. Sadece bunları yaptığımızda bile büyük oranda bir değişime destek olmuş olacağız.

İSRAFIN SEBEPLERİ

Ekmeklerin fazla üretilmesi, toplu yemek yenilen restoran gibi yerlerde gereğinden fazla ekmek alınması, artan veya bayatlayan ekmekleri değerlendirmeyi bilmiyor olmamız, sıcak ve taze ekmek tercih edilmesi, ekmeklerin uygun şekilde muhafaza edilmemesi gibi bir çok sebep israfa sebep oluyor. Ekmek çeşitliliğinin artması da bunlara örnek sebeplerden.

Bu kadar çalışma sonucu gelinmiş bu noktayı korumak bizlere düşüyor. Hem ülkemiz hem de kendimiz için israfın önüne her zaman geçmeye çalışalım. Sadece ekmek değil, su, yemek hayatımızın çoğu kısmını kaplayan bu nimetlerin her zaman kıymetini bilelim. Sağlıkla kalın.