Yarından itibaren yaz ayının başlangıcına gelmiş bulunuyoruz. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları genelde tatil ayı olarak görülür. Yıl boyunca yoğun çalışmanın verdiği yorgunluğu, yaz dönemlerinde ailecek gittiğimiz tatillerde dindirmeye çalışırız.

Aydın’ın önemli turizm yerleri olan Kuşadası ve Didim, yaz döneminde oldukça fazla turist ve tatilci ağırlıyor. 14 Haziran’da okulların kapanmasıyla birlikte Kurban Bayramı başlayacak. Kurban Bayramı dolayısıyla da muhtemelen yine 9 günlük tatil süresi açıklanacak.

Okulların kapanması ve Kurban Bayramı’nın bir gün arayla girmesi hem çocukları hem de aileleri sevindirecek. Bu senenin, tatilcileri üzecek bir konusu var o da otellerin ateş pahası olması.

FİYATLAR CEP YAKACAK

Ekonominin bitmek bilmeyen dalgalanmaları Türk halkını zorladığı gibi, otellere de zamlı fiyatların yansımasına sebep oldu. Kuşadası, Muğla, Bodrum, Didim gibi bilindik yerlerin fiyatları oldukça yüksek. 

2 kişilik 6 gece otel fiyatı araştırdığımda fiyatların 10 bin liradan başlayıp 92 bin liraya kadar çıktığını gördüm. Ailecek gidecek olanların fiyatları daha da yükseliyor. 

Tatilciler genel olarak deniz, kum ve güneşi tercih ediyor. Bu aralar sıklıkla gördüğüm çadırlı kamp veya karavanla gezmek de oldukça popüler oldu. Ülkemizde bir yıl boyunca çalışıp 1-2 haftalık kafa dinlemeye gideceğimiz yerlerin cep yakması da ayrı can sıkıyor.

Türkiye turizm açısından güzel gelirler elde edebilen bir ülke. Yabancı turistlerin Türkiye’ye ilgisi günden güne artıyor. Çünkü para birimleri bizim ülkemizde daha değerli. Türk vatandaşı olarak bırakın yurt dışına tatile gitmeyi Türkiye’de bile istediğimiz yerde tatil yapamıyorsak bu da bizim büyük ayıbımız…

Sağlıkla kalın.