Bayramın yaklaşması herkesi heyecanlandırıyor. Mübarek Ramazan Ayı’nın bitmesine yaklaşık 1 haftalık zaman kaldı.

Arefe gününün yoğunluğunu yaşamak istemeyen vatandaşlar, Efeler’in en büyük pazarı olan Salı pazarına yoğun ilgi gösteriyor. Havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı semt pazarlarında yazlık kıyafetler tezgahlarda yerini almış durumda.

Esnaflar durumdan oldukça memnun. Tatlıcılar, kuruyemişçiler, tekstil ve ayakkabıcılarda alışverişler yapılıyor. Hazır tatlıların yanı sıra kendi el emeği tatlılarını sevenler ise susam, ceviz gibi ürünlere ilgi gösteriyor. Anne babalar çocuklarına, gençler anne babalarına hediye alıyor. Bayramın sevinci şimdiden başladı.
***
Her ne kadar ekonomiden şikayet etsek de zorunlu alışverişler mecburen yapılıyor. Fiyatların da aşağı yukarı 100 TL'den başladığını gördüm. Kıyafetlerde en az 100 lira. Eskiden pazarlar daha uygun fiyatlı olurdu çarşıdaki dükkanlara göre. Ama şuan hepsi aynı durumda. Zaten bayramların en büyük geleneği değil midir yeni kıyafetler almak, tatlılar yapmak…

Bayram sevincini eski zamanlarda nasıl hissediyorsak hala o şekilde karşılıyorum. Eski zamanlara göre insanlarda ziyaret ve bayramlaşma her ne kadar azalsa da kendi çevremizde bunu yaşamaya çalışıyoruz. 
***
Bayram yoğunluğundan önce aylar süren seçim çalışmaları da yoğun bir ilgiyle sona erdi. İl ve ilçeleri yönetecek yerel yöneticiler geçtiğimiz Pazar günü yapılan seçimde belirlendi.

Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre kazananlar belli oldu. Aydın genelinde Cumhuriyet Halk Partisi büyük bir üstünlük sağladı. 17 ilçenin  4’ünde AK Parti, 13'ünde ise CHP adayları kazandı.

İlçelerdeki bazı sandıklarda adaylar arasındaki farkların az olmasından dolayı itirazlar oluştu. İtiraz süresi devam ediyor. Tekrar sayılacak oyların ardından kesin sonuçlar açıklandıktan sonra adaylar mazbatalarını alacaklar.

Daha öncede yazdığım gibi umarım kazanan her aday Aydın’ı geliştirmek adına bir şeyler yaparak isimlerini duyurur ve bu konuda başarılı olabilir. Hepimiz için hayırlı olsun. Sağlıkla kalın.