Ramazan ayının bitmesine 4 gün kaldı. Bayramın yaklaşması sevincimizi artırırken Ramazan ayının bitmesi bizi hüzünlendiriyor.

Ramazan’ın değerli olmasının nedenlerinden biri Kur’an’ın bu ayda indirilmiş olmasıydı. Allah, Kur’an’da  "Ramazan ayı insanları kurtuluş yoluna götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur'an'ın indiği aydır."(Bakara suresi, ayet 185) buyurmuştur. Bu ayda Kur’an’a daha çok özen göstermeliydik.

Ramazanın tadı Kur’an, oruç, sevdiklerinle yapılan iftar ve teravihlerde zaten. Camilerde veya evlerde bir araya gelerek hatim yapanlar, oruç açmayı bekleyen küçük çocuklar ve uzun pide kuyrukları da bu ayın vazgeçilmezi elbette. 

Ramazanın bereketinden midir bilmiyorum ama oruçlu iken insan neden daha dingin, daha olgun ve daha sakin olur? Havasından da olabilir çünkü Ramazan ayında genelde havalar çok sıcak zamanlara denk geldiği günlerde bile hep ilk 10 15 günü soğuk veya serin geçerdi. Bu da bize Rabbimizin bir alıştırma süresi tanıması sanırım. 
***
Ramazan biterken, inşallah oruçlarımız, namazlarımız ve içtenlikle yaptığımız bütün dualarımız kabul olmuştur. Ramazan’da yapılan ibadetlerin Allah katında daha değerli olacağını peygamberimiz a.s. bildirmiştir.

Rabbim layık olanlardan eylesin. Daha nice Ramazanlar görmek dileğiyle… Hoşça kal on bir ayın sultanı…