Bir Ramazan ayını daha geride bıraktık. Teravihiyle, oruçlarıyla, mukabeleleriyle, iftarlarıyla bir ayımızı bereketiyle geçirdik. Özellikle çoğu akşam misafir ağırlamanın tadı ramazanda başka. Birkaç günlük yoğunluk çarşılarda yine devam etti. Son günlerini de alışverişle geçirenler, kıyafet almak isteyen insanlar çarşılarda yoğunluk oluşturdu.

Bugün de bir bayrama daha ulaşmış olduk. Tatlı telaşlar yerini bayram gezmelerine bıraktı. Ziyaretler için uzakta olanlar memleketlerine çoktan ulaştı. Aileler kavuştu ve hasretlikler bitti. Artık ailelerle vakit geçirme, yaşlılarımızı ziyaret etme, gönül alma vakti. 
*
Her senenin kıymetini ayrı anlıyor insan. Her sene biraz daha yaşlanan büyüklerimizi ‘seneye tekrar görecek miyiz’ düşüncesiyle daha çok aramak sormak istiyoruz. Günümüzde bu ziyaretler oldukça azaldı. Eskisi gibi bayram denince akraba ziyaretine değil, tatil beldelerine gidiliyor. 
*
Küçükken kapılarına gittiğimiz, şeker topladığımız zamanlara bakarsak şu an kapılara çocuklar gelmez oldu. Zaman geçtikçe eski adetler unutuluyor. Yerini yeni alışkanlıklara bırakıyor.

Ramazan bayramının; sevdiklerinizle geçireceğiniz, sağlık, huzur, mutluluk, neşe dolu bir bayram olmasını dilerim. Herkesin bayramı mübarek olsun. Sağlıkla kalın.