Havaların serinlemesiyle birlikte, yazın çıkmasına alışamadığımız gibi davranıyor olmamız şimdilerden burun tıkanıklığı, üşütme gibi hastalıklara davetiye çıkarıyor. Sadece kış girdiğinde değil önlemlerimizi baştan almalı ve vücut direncimizi şimdiden artırmalıyız.

Kışı çok iyi geçirmemizde büyük fayda sağlayan kış çayları bu durumlar için birebir. Aslında tek bir sabit tarifi olmayan kış çayları, içindeki malzemeleri damak tadınıza göre çeşitlendirebileceğiniz lezzetler. Dumanı üzerinde yudum yudum içtiğinizde ise başta boğaz olmak üzere vücuda tepeden tırnağa iyi gelebiliyor, doğruya doğru.

Asıl önemli olansa insanın kendine en uygun malzemeleri seçmesi oluyor. Vücudunuzu tanıyarak hazırladığınız çaylar kışı hem daha iyi geçirmenize hem de hastalıktan uzak durmanıza fayda sağlar.

Yalnız baştan uyarımı da yapmadan geçmeyeyim, eğer kronik, ciddi bir rahatsızlığınız varsa, düzenli olarak ilaç kullanıyor ya da özel bir perhiz uyguluyorsanız bu çayları tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın ve içeriğindeki malzemelerin sizin için uygun olup olmadığını mutlaka öğrenin, sağlığınızı ihmal etmeyin.

Kış çayı, söylediğim gibi tek bir tarifi olan özel bir içecek değil, damak tadınıza göre malzemelerinizi çeşitlendirebileceğiniz, temelde bağışıklık sistemini güçlendirmeyi hedefleyen çayların genel adı aslında.

WhatsApp Image 2023-09-21 at 09.49.44

Kış çaylarını geleneksel olarak aktarlardan temin edebileceğiniz ya da evde kendi ellerinizle kurutabileceğiniz ıhlamur, kuşburnu, hibiskus, nane, adaçayı, papatya gibi bitkilerle hazırlayabileceğiniz gibi onu lezzetlendirmek ve şifasını artırmak için portakal, ayva, elma, limon, zencefil gibi meyvelerden, bal ve pekmez gibi tatlandırıcılardan, tarçın ve karanfil gibi çeşitli baharatlardan da destek alabilirsiniz. Günümüzde çeşitli çay markalarının hazır halde bulabileceğiniz kış çayları olduğunu da söylemeden geçmeyeyim.

KIŞ ÇAYI FAYDALARI

-Kış çayları temel olarak bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda vücuda yardımcı oluyor.

-Vücut direncini artırarak grip, nezle, soğuk algınlığı gibi kış hastalıkları olarak anılan hastalıklara karşı bizi koruyor.

-Düzenli olarak tüketildiğinde var olan kış hastalıklarının da iyileşme sürecini hızlandırıyor.

-Boğaz ağrısı, kaşıntısı gibi kış hastalıkları söz konusu olduğunda yaygın olarak yaşanan sorunların da ortadan kalkmasına destek oluyor.

-İçeriğindeki malzemelere göre değişse de kış çaylarının çoğu balgam söktürücü bir etki gösteriyor.

-Bu özelliği sayesinde birçok kış çayı balgam kaynaklı öksürüğün önüne geçiyor.

-İçeriğinde nane gibi faydalı malzemeler kullanılan birçok bitki çayının burun tıkanıklığına da çözüm olabildiği biliniyor.

-Kış çaylarının içinde antioksidan bakımından zengin malzemeler kullanıldığından kış çayları kan dolaşımının da sağlıkla devam etmesini sağlıyor.

-Yine antioksidan özellikleri sayesinde yorgunluk ve halsizlik gibi kış aylarında sıkça yaşanan sorunların da önüne geçiyor.

-Kış çayları vücuda enerji ve zindelik veriyor.

-Bu çayların en sevilen yanlarından biri de metabolizmayı hızlandırmaları dolayısıyla düzenli olarak tüketildiklerinde üşüme sorununu en aza indirmeleri oluyor.

-Eğer kış çayının içeriğinde kurutulmuş papatya gibi sakinleştirici malzemeler kullanıldıysa bu da kış çayının sizi stresten, uykusuzluktan uzaklaştıracağı anlamına geliyor.

-Aynı şekilde eklem ve kas ağrılarını çok daha az hissetmenize sebep oluyor.

-Düzenli olarak kullanılan kış çaylarının kan dolaşımı üzerindeki olumlu etkileri dolayısıyla tansiyonu düzenlediği dahi söyleniyor. Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi eğer tansiyon sorununuz varsa öncesinde mutlaka doktorunuza danışmanız ve onun önerdiği çaylar dışında herhangi bir çay tüketmemeniz büyük önem taşıyor, aman dikkat.

KIŞ ÇAYI NASIL YAPILIR?

"Kış çayı demlenir mi, kaynatılır mı", "Kış çayı nasıl yapılır?", "Kış çayının içine neler koymalı?" gibi aklınızda oluşabilecek sorulara da yanıt vereyim. Kış çaylarının içinde kullanacağınız malzemelere göre farklılık gösterecek olsa da büyük bir bölümü demlenerek hazırlanabilir, ancak içinde ayva gibi sert dokulu malzemeler kullanacağınız kış çaylarını kaynatarak hazırlayabilirsiniz.

Bol bol şifa olsun. Sağlıkla kalın…