Ülkemizde yetiştiriciliğin azımsanmayacak seviyede olduğunun herkes farkındadır. İnsanlarımız tarım, hayvancılık, doğal ürün konusunda epey başarılı ve ülkemizin vazgeçilmezi halinde. Ancak süregelen bir sorun var.

Yetiştirenden çok aracının kazandığı... Durum böyleyken yetiştiricinin çektiği emeği ve eziyeti bir kenara, para kazanamazsa zamanla bu işlerin yerini de hazır makinalar alacak.

Düşünün ki bir domates bir patlıcan veya sıradan bir ot türü olan maydanoz. Sulanmak istiyor emek istiyor. Tarladan çıkış fiyatı 50 kuruş 1 lira arasında değişirken bu ürün markete geldiğinde 15 tlyi buluyor. Marketler ürünleri hazır aldığı halde böyle bir fiyata satıyor ama üretici çok çok ucuza mâl ediyor. Domatesin tarladan çıkış fiyatı 5 lira, hâlde 7, pazarda 15, markette 30 lira. Bu devasa farka neden dur denmiyor onu da anlamış değilim...

Türkiye gibi yurtdışına tonlarca ihracat yapan bir ülkeye gereken destek ve emeklerinin karşılığı verilmeli. 

Bunun önüne geçilmesi için ne yapılması gerekiyorsa acilen yapılmalı. Yoksa Türkiye'de ne tarım ne hayvancılık ne de yetiştiricilik kalacak. Kendi verimli topraklarımızda başka ülkelerin yiyecek içeceklerini kullanır hale gelmek, düşünmek dahi çok ama çok üzücü. 
Sağlıkla kalın...